t




 

Symboldramaterapeuter diplomerade av Svenska Föreningen för Symboldrama och medlemmar i föreningen,
som anmält intresse vara med på hemsidan.  [Samma sida i annat format/utseende ]


Lena Abrahamsson

Socionom, grundutbildning i psykoterapi, utbildad i lifespan integration
Mottagn: Visus Terapi, Westmansgatan 37 A
582 16 Linköping
tfn: 076-148 74 32
hemsida: www.visusterapi.se

Maria Andiné

Specialpedagog, leg. psykoterapeut
Berzeliigatan 19, 412 53 Göteborg
Tfn: 070-440 35 35
E-post: info@psykoterapicentrumgoteborg.se  Hemsida: www.psykoterapicentrumgoteborg.se

Ylva Axelson

leg psykolog, leg psykoterapeut, utbildningsterapeut
S:t Lukas Dalarna, Gruvgatan 2, 791 62 Falun
tfn: 023-70 50 40
e-post: ylva.axelson@sanktlukas.se
hemsida: www.dalarna.sanktlukas.se

Elisabet Berg

Socionom, grundutb psykoterapi (steg I)
Ivarskärrsvägen 16
162 44 Vällingby
tfn: 070-668 75 52
e-post: elisabet.berg@hotmail.com

Anne H Berman

Leg psykolog, specialist i klinisk psykologi, leg psykoterapeut, fil dr, docent
Folkungagatan 142, 116 30 Stockholm
tfn: 070-424 53 60
e-post: anne.h.berman@gmail.com

Ann-Mari Bertilsson

Leg sjuksköterska psykiatri, grundutbildning psykoterapi, dipl bildterapeut, utbildningsterapeut
Floravägen 66, 291 43 Kristianstad
tfn: 076-814 59 79
e-post: annmaribert@hotmail.com
hemsida: www.annmaribertilsson.se

Ann-Margreth Bhy

Socionom, leg psykoterapeut (existentiell inriktning)
Kompanivägen 13, 791 40 Falun
tfn: 070-303 86 20
e-post: annmargrethbhy.ab@gmail.com
hemsida: www.annmargrethbhy.se

Gunilla Bunse

Leg. psykolog, leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut, handledare inom föreningen
Lekevallsgatan 32, 431 69 Mölndal
tfn: 031-41 15 85
e-post: gunilla.bunse@gmail.com

Lena Catoni

Socionom, leg. psykoterapeut, EMDR-certifierad
Sveavägen 2A, 702 14 Örebro, samt i Karlskoga
Tfn: 070-209 88 67
E-post: lena@catoni.nu

Marta Cullberg Weston

Leg. psykolog, leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut
V. Henriksborgsvägen 12, 131 31 Nacka
tfn: 08-640 05 38
e-post: cullbergweston@outlook.com
hemsida: www.enigma.se/cullbergweston

Catarina Danielsson Fritz

Leg. psykolog, leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut
Västergärdet 12, 443 34 Lerum
tfn: 070-376 76 82
e-post: catarina.d.fritz@gmail.com

Mona Edström

Behandlingsassistent, grundutbildad i psykoterapi
Box 58, 623 16 Havdhem,
tfn: 070-646 33 03
e-post: moncareds@gmail.commona.edstrom@edu.gotland.se

Elisabet Enmyren

Socionom
Vannsättervägen 20, 820 23 Bergvik
tfn: 070-514 88 92
e-post: enmyren.samtalsmottagning@gmail.com

Ann Ericsson

Socionom, leg. psykoterapeut
Folkungagatan 110, 3 tr., 116 30 Stockholm
tfn: 070-774 19 54
e-post: ericssonann@yahoo.se

Anette Eroselius

Leg psykolog, leg psykoterapeut, utbildningsterapeut
Kungsgatan 37, 8 tr, 111 56 Stockholm,
Lillsvängen 31, 129 42 Hägersten
tfn: 073-622 13 31
e-post: anette@eroselius.se

Marie Fulcher

Grundutbildad i psykoterapi (steg 1), utbildningsterapeut
Storgatan 51
262 32 Ängelholm
tfn: 070-857 72 18
e-post: marie.fulcher@bjarenet.com
hemsida: www.marie-fulcher.se

Pia Gatehouse

Socionom, leg. psykoterapeut,
Sankt Lukas i Örebro, Oskarsparken 7
702 12 Örebro
tfn: 019-10 40 33
e-post: pia.gatehouse@sanktlukas.se

Marianne Goldman

Diplomerad psykosyntesterapeut, imago parterapeut, fil.kand.
Upplandsgatan 67, 113 28 Stockholm
tfn: 073-658 65 16
e-post: info@mariannegoldman.se
hemsida: www.mariannegoldman.se

Anette Hamrelius

Socionom, leg. psykoterapeut
Kungsgatan 37 2 tr, 111 56 Stockholm
tfn: 070-867 95 75
e-post: anette.hamrelius@ahpsykoterapi.se
hemsida: www.ahpsykoterapi.se

Marie Hansson

Leg. psykolog, leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut
Linnégatan 50, 413 08 Göteborg
Tfn: 070-622 03 65
E-post: marie.b.c.hansson@telia.com
Hemsida: marie-hansson

Christina Hedbrandh

Leg. psykolog
Holmgatan 4, 211 45 Malmö
tfn: 073-771 30 52, 040-15 43 54
e-post: christina.hedbrandh@outlook.com
hemsida: www.psykologhedbrandh.se

Karin Hemlin Bjerkehag

Socionom, leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut
Fågelvägen 3, 722 18 Västerås
tfn: 021-13 68 03
e-post: k.hemlin-bjerkehag@telia.com

Pilka Herner

Speciallärare, leg. psykoterapeut
Kirsebergsgatan 8, 212 20 Malmö
tfn: 070-873 23 83
e-post: pilka@telia.com
hemsida: www.pilkaherner.se

Margareta Holtti

Speciallärare och leg. psykoterapeut
Ålkilsplan 1, 711 34 Lindesberg
tfn: 073-940 17 20
e-post: margareta@holtti.se

Elisabet Jansson

Aukt socionom, leg psykoterapeut, dipl symboldramaterapeut, cert EMDR terapeut.
Enhagsslingan 6, 187 40 Täby
tfn: 073-715 00 22
e-post: elisabet.jansson@enhagen.net
hemsida: www.enhagenpsykoterapimottagning.se 

Bodil Karlén

Socionom, leg. psykoterapeut
Folkungagatan 110 3 tr., 116 30 Stockholm
tfn: 073-639 30 73
e-post: bodilkarlen@gmail.com

Marie Karlsson Degerman

Socionom, leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut
Bastugatan 43, 118 25 Stockholm
tfn: 070-575 45 02
e-post: marie.karlsson.degerman@gmail.com

Helena Kempe

Leg. sjukgymnast, leg. psykoterapeut
Slåttervägen 8D, 802 70 Gävle
tfn: 070-318 32 68
e-post: helena.kempe@tele2.se

Anna-Lena Kindås

Leg. psykolog, leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut
Floragatan 11, 114 31 Stockholm
tfn: 08-10 61 35 mobil: 070-760 19 58
e-post: anna-lena.kindas@tele2.se

Bengt-Åke Krantz

Leg. psykolog, leg. psykoterapeut
Västra Kanalgatan 11, 151 71 Södertälje
tfn: 08-550 840 49, 073-038 49 88
e-post: bengt.ake.krantz@hotmail.com
hemsida: www.bå-krantz.se

Rose-Marie Kreü

Socionom, leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut
Garnvägen 1, 387 75 Byxelkrok
tfn: 0485-284 77, 070-367 66 70
e-post: rose.marie.kreu@telia.com

Gunilla Källström

Socionom, leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut
Gimsbärke 306, 781 95 Borlänge
tfn: 0243-230733
e-post: gunilla.kallstrom@hotmail.com

Carina Lagerström

Socionom, grundutbildning psykoterapi, utbild lifespan integration o schematerapi
Angelgatan 11, Örebro
Tfn: 073-809 96 68
E-post: carina@kroppshalsan.se
Hemsida: terapimottagningen.weebly.com

Hans Larsson

socialpedagog, leg. psykoterapeut
Katarina Bangata 56, 116 39 Stockholm
tfn: 073-707 01 50
e-post: info@hanslarsson.se
hemsida: www.hanslarsson.se

Thomas Lindgren

Mentalskötare, leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut
Hälsokliniken i Luleå, Hermelinsgatan 23 A
972 31 Luleå
tfn: 0921-22 88 10
e-post: k.thomas.lindgren@tele2.se

Ditte Liss

Leg. arbetsterapeut, leg. psykoterapeut, musikterapeut fil.mag.
Apelsinvägen 55, 741 31 Knivsta + centrala Uppsala
tfn: 070-657 02 52
e-post: dittan_liss@hotmail.com
hemsida: www.ditteliss.se

Anne-Marie Mogren

Socionom, leg. psykoterapeut
Sveavägen 2A, 702 14 Örebro
tfn: 070-396 29 67
e-post: ammogren@telia.com

Eva-Lena Molin

Leg psykoterapeut, dipl bildterapeut, utbildningsterapeut
Drottninghusgränd 7, Stockholm
tfn: 070-743 50 63
e-post: evalenamolin@telia.com

Kirsten Mårtensson

Leg. psykoterapeut
Kilsgatan 5G, 703 54 Örebro
tfn: 070-749 22 85
e-post: kipm.se@gmail.com
hemsida: www.kipm.se

Britt Nauckhoff

Leg. psykolog, leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut, handledare
Skånegatan 97 nb, 116 35 Stockholm
tfn: 070-648 46 62
e-post: britt.nauckhoff@tele2.se

Eva Nilsson

Socionom, leg psykoterapeut, utbildningsterapeut, handledare
Lilla torget 4, 411 18 Göteborg
tfn: 073-353 03 21
e-post: info@eva-nilsson.se
hemsida: www.eva-nilsson.se

Therese Nordenström

Socionom, leg psykoterapeut
Terapilokal i Fredhäll, Stockholm
tfn: 073-394 49 64
e-post: tea.therese@gmail.com 

Sigbritt Nordlund

Socionom,  leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut, handledare
tfn: 070-454 07 68
e-post: sinorna@hotmail.com

Birgitta Olofsson Marklund

Socionom, leg. psykoterapeut
Trollstigen 68, 972 51 Luleå
tfn: 070-601 09 34
e-post: birgitta.o.marklund@svenskakyrkan.se

Lotta Ring

Leg. fysioterapeut, leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut
Kungsvägen 37, 595 51 Mjölby
tfn 070-783 67 88
e-post: lotta.ring@tele2.se
hemsida: www.lottaring.se

Per-Olof Ringarp Nilsson

leg. psykoterapeut, handledare, utbildningsterapeut
Kommendörsgatan 36 A, 414 64 Göteborg
tfn: 070-316 96 41
e-post: per-olof.ringarp@telia.com

Marianne Sandström

Leg. psykolog, leg. psykoterapeut, handledare, utbildningsterapeut
Nydalavägen 10, 5 tr, 903 38 Umeå
tfn: 090-13 63 28
e-post: mariannesunnansjo@gmail.com

Marion Sjödin

Leg. psykolog, leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut
Bohusgatan 21, 116 67 Stockholm, Skanstull
tfn: 073-052 14 28
e-post: marion.sjodin@telia.com

Britt Skeppstedt Lindqvist

Leg. psykolog, leg. psykoterapeut, specialist i klinisk psykologi
Bergstigen 51, 566 334 Habo
tfn: 070-564 65 51
e-post: skeppstedtlindqvist@hotmail.com

Ingegerd Skogström

Psykiater (barn/ungd),  leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut
Norrbackavägen 1 C, 703 63 Örebro
tfn: 019-234194, 070-589 05 05
e-post: ingegerd.skogstrom@hotmail.com

Julianna Weiss

Leg. psykolog, leg. psykoterapeut
Drakenbergsgatan 49, 117 41 Stockholm
tfn: 08-84 97 24
e-post: julwei@ymail.com

Angela Westander

Socionom, leg.psykoterapeut, utbildningsterapeut, handledare
Norra Klaragatan 9, 653 40 Karlstad
Tfn 070-963 15 26
E-post: angela.westander@integrativdialog.se  Hemsida: www.integrativdialog.se 

Björn Wimert

Leg. psykolog, leg. psykoterapeut
Kungsgatan 11a, 432 41 Varberg
tfn: 0340-146 93
e-post: wimert.bjorn@telia.com

Jozef Zapotoka

Mentalskötare, akupunktör, grundutbildning i psykoterapi (steg I)
St. Clemensgatan 14, 252 34 Helsingborg
tfn: 070-607 50 59
e-post: jozef.z@telia.com
hemsida: www.akupunktur-terapi.se

Inger Ösby

Socionom, leg. psykoterapeut, utbildningsterapeut
Solparksvägen 3, 169 54 Solna
tfn: 070-392 80 09
e-post: inger.osby@outlook.com

Hillevi Österberg

Leg. psykolog, leg. psykoterapeut, handledare, utbildningsterapeut
Sandbackavägen 26 H, 903 46 Umeå
tfn: 090-13 14 24
e-post: hillevi.osterberg@gmail.com
 

HEM    ◊   copyright © 2005–2012   ◊   tack till …   ◊   kontaktinformation   ◊   www.symboldrama.se